Az esküvő menete

Talán abban egyetértünk, hogy az esküvőn az alábbiak fontosak:

  • minden flottul menjen,
  • ne legyenek üresjáratok,
  • legyenek emlékezetesek és szépek a fényképek,
  • a vendégeket ne rángassuk feleslegesen ide-oda,
  • legyenek programok és legyen szabadság is,
  • legyen mindenre elég idő,
  • ne legyen holtidő…

Kezdjük a készülődéssel!

Esküvő menete: fodrász
Esküvő menete: Esküvői fodrász bevetésen (fotó: Domján Endre)

Az esküvő menete #1: Esküvői fodrász, smink

A próbafrizuránál, próbasminknél valószínűleg kiderült már, mi mennyi időt vesz igénybe.

Az esküvő menete a jól felépített menetrend alapján halad előre.

Légy szigorú! Követeld meg fodrászodtól és sminkestől, hogy legyen pontos. Bármilyen kedves és jóságos is. Ha ő késik, ha ő csúszik, minden más csúszik, nem jut elég idő arra, amit ez utánra szántál. Borul az esküvő menete. Ilyen egyszerű.

Jó, ha veled van legalább egy barátnő, édesanya, egyedül ne legyél, ne várakozz semmiképpen sem! Nincs is annál vidámabb, mint baráti körben együtt sminkelődni, cicomászkodni, a menyasszonyi ruhát felölteni, és mindenki körülötted sürgölődve merít ebből a csodálatos napból.

Az esküvő menete #2/a: Az első megpillantás

Gyönyörű filmeken tonnányi zsepit elhasználunk, amikor az ifjú pár először találkozik talpig esküvői öltözékben. Ezt a pillanatot ajánljuk, javasoljuk megszervezni, hiszen egy soha vissza nem térő alkalom. Meglehet, elérzékenyültök boldogságotokban.

Ajándékos pillanatok ezek, bővebben itt írok róla.

Az esküvő menete #2/b: Kikérés, szülőktől való búcsú

Egyre jobban kopnak ki az esküvői népi szokások, amikor elbúcsúzva mindenkitől a vőlegény elhagyva a szülői házat családjával felkeresi a lányos házat és elkéri, kikéri a menyasszonyt az édesapától.

A vőfély ezt rigmusokban kommentálta, vezette elő, míg a ceremóniamester nagyon ritka esetben “celebrál” ilyet, hiszen nem kérik. Van, aki teljes egészében el is utasítja, hogy az nem hozzá tartozik.

A legtöbben már együtt laktok, látszólag nincs is értelme ennek a “kikérősdinek”, mégis sokakban él még a hagyomány, és a valami okból annak idején elmaradt gesztust szeretnék pótolni, újra átélni.

Amennyiben van kikérés, úgy a menyasszonyt először a vőlegény itt fogja meglátni.

Az esküvő menete #3: Párfotózás, kreatív fotózás

A legszebb képek akkor készülnek, amikor a leglágyabbak a fények. Ezek a pillanatok, órák hajnalban napkeltekor, és az esti órákban a lebukó nap fényében csíphetők el.

Valószínűleg az esküvő napján a hajnali fény nem játszik, bár volt már olyan párom, hogy mire találkoztunk, ők már túl voltak egy napcsalogató fotózáson a Duna parton. Vissza is feküdtek 1-2 órára, és utána indult a verkli.

Alapvetően a déli, dél körüli fotózás nem szerencsés, mert meredeken érkeznek a fénysugarak a földre, és pandamacis gödröket árnyékolnak a saját szemöldökeitek. A fények ilyenkor túl erősek, szúrósak, akaratosak.

Természetesen egy kiváló fotós ezt is megoldja, de a kiváló fotós is a lágyabb fényekbe javasolja a fényképezkedést. Hidd el, tényleg nem csak azért, mert kevesebb utómunka lenne. Te sem izzadsz bele, nem gyöngyözik az izzadtság, és nem kell hunyorítani/grimaszolni a vakító napfény miatt. Minden természetesebben és lazábban alakul. Akkor megéri, nem?

A legcélszerűbb ezt másnapra elhalasztani, vagy előrehozni. Számolni kell plusz sminkkel, ruhakölcsönzési idővel, esetleg más helyszínnel, plusz szabadsággal. Viszont teljes nyugalomban, az esküvői potenciális feszültségektől távol és mentes környezetben, szóval bárhol, bármennyi ideig fotózkodhattok. Bármi – móka, extrém, váratlan – belefér.

Fontos kritérium, hogy a vendégsereget megvárakoztatni nem illik hosszú távolléttel. Ha biztonságos helyen – pl. étteremben vannak – ott nasi, frissítők és egymás társaságában jól elvannak max. 1 óráig, tovább nem szabad őket hiányotokkal kínozni.

Ezalatt esetleg valami műsorról vagy feladatról gondoskodhattok, de alapvetően egyik vendég sem kíváncsi rajtatok kívül mások műsorszámaira, hiszen nem Dumaszínházba, nem moziba jöttek, hanem a ti esküvőtökre.

Tehát ha nem másnap lesz a párfotózás, kreatív fotózás, akkor a felöltözés, esetleg kikérő után, vagy a szertartás(okat) követően lehet rá időt szánni.

Szertartások előtt 2-3 óra bőségesen elegendő lehet egy közeli helyszínen, de gondolkodjatok zárt térben is B-terv címén! Aznapi fotózásnak megvan az a bája is, hogy az aznapi felfokozott érzéseket örökíti meg – minden izgalmával, aggodalmával, várakozásával…

Esküvő menete: Amikor fotózható a Szentlélek, aki megáldja Reni és Feri esküvőjét (fotó: Fénylabor)

Az esküvő menete #4: Polgári szertartás, egyházi szertartás

Az esküvői menetrendet nagyban befolyásolják a lehetséges időpontok.

A szertartások előtt fél órával érdemes a vendégeket hívni a helyszínre.

A szertartások általában 30 percnél nem tartanak tovább (sokkal hamarabb is véget szoktak érni). A polgári szertartás menetéről itt olvashatsz.

A templomban vagy esketési szertartás, vagy esküvői szentmise lesz, utóbbi 45-50 percig is eltarthat.

A legutolsó szertartás utáni gratulációk, csokordobás, csoportképek, fotózkodások legalább 30 percet vesznek igénybe.

Az esküvő menete #5: Átállás, utazás

Minden esemény közé számolj azzal, hogy el kell jutni az adott helyszínre! Parkoló helyet kell keresni/találni olykor azzal a hendikeppel, hogy az előttetek zajló esküvő résztvevői foglalják a korábban megtekintett bőségesen rendelkezésre álló helyeket.

Ha nem számolunk vele, az esküvő menete itt felgyorsulhat, hirtelen kapkodássá alakulhat át.

Esküvő menete: pohárköszöntő
Esküvő menete: Pohárköszöntő á’la ceremóniamester (Fotó: Nemes Kitti)

Az esküvő menete #6: Vacsora

A szertartások kezdési időpontján túl a vacsoráé még a szent és sérthetetlen óra-perc. A séf már reggel óta készíti elő a menüt, és Széll Tamáshoz hasonlóan percre pontosan ütemezi a munkát, hogy időben és megfelelő minőségben, hőmérsékleten tálalhassák az ünnepi vacsorát.

A vacsora előtt jól jön egy kis pohárköszöntő, erről ebben a cikkben olvashatsz bővebben.

A vőfély mindenképpen felkonferálja a fogásokat is, vicces, pajzán, humoros versikékkel, rigmusokban. A ceremóniamester a pohárköszöntő után csöndesebb üzemmódba teszi magát.

Esküvő menete: játék
Esküvő menete: Ez azért jópofa játék volt: a barátok miután a vőlegényt foglalkoztatták, kifaggatták a menyasszonyt is – Férjkiérdemlő kvíz!

Az esküvő menete #7: Party

A party részéről csak röviden írok, hiszen a zenekar és a ceremóniamester hatásköre, mint ahogyan az egész menetrend összeállítása is.

A party alatt a vacsorától távolabbi időpontban jöhet az esküvői torta, majd a menyasszonytánc (ha lesz) és egyéb extra programok (esetleg vetítés, meglepetésvendég, menyecsketánc, játék, lufieregetés).

Az esküvő menete #8: Leszerelés, költözés

Mindent, amit bevittetek az esküvőre, utána el is kell vinni. Ez maradt a nászéjszaka helyett. Bocsi. Hogy mit kell/lehet még az esküvő után intézni, arról itt írok.

Bízom benne, hogy segítettem áttekinteni a Nagy Napot!

Huba

Credit: